







MSI Venture 16 AI A2HMTG-015US Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$999.99 • Out Of Stock • By MSI
MSI Venture 16 AI A2HMTG-015US Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Netbook powered by Intel Core Ultra 9 285H with 32 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches IPS display. It uses Intel Arc graphics. It has a 55 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Touchscreen, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$999.99
Search
MSI Venture 16 AI A2HMTG-015US Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $999.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Intel Core Ultra 9 285H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Venture 16 AI A2HMTG-015US Laptop (Intel Core Ultra 9 285H… Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 22.15 mmThick
- 1.9 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 285H
- 6 x 2.9 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Efficient Cores
2 x 1 GHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 32 GB DDR5 RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 55 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Venture 16 AI A2HMTG-015US Laptop (Intel Core Ultra 9 285H… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook Plus 514 CB514-3H-R6G5 (AMD Ryzen 3 7320C/ 8GB/ 128GB SSD/ ChromeOS)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS33 Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ001GUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)MSI Venture 16 AI A2HMTG-015US Laptop (Intel Core Ultra 9 285H… Full Specs
General
| Series | Venture 16 AI |
| Model | A2HMTG-015US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 395.22 x 245.36 x 22.15 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel WiFi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, Power Delivery 3.0) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard | White Backlight Keyboard (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Spatial Array Microphone (3 Mic) |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 285H |
| Speed | 6 x 2.9 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Efficient Cores 2 x 1 GHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 285H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 55 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 90W Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















