



MSI VenturePro A15 A3HWEG-011IN Laptop (AMD Ryzen 7 350/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)
$1,302.38 • Out Of Stock • By MSI
MSI VenturePro A15 A3HWEG-011IN Laptop (AMD Ryzen 7 350/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) price in United States starts from $1,302.38.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,302.38
Search
Features
- AMD Ryzen 7 350
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5050
- 16 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI VenturePro A15 A3HWEG-011IN Laptop (AMD Ryzen 7 350/ 16GB/… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 23.15 mmThick
- 1.9 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 138 PPILow
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen 7 350
- 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI VenturePro A15 A3HWEG-011IN Laptop (AMD Ryzen 7 350/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Asus TUF Gaming A15 2024 FA507UV-LP137WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8945H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
MSI VenturePro A15 A3HWEG-011IN Laptop (AMD Ryzen 7 350/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs MSI Katana A15 AI B8VE-418IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 /6GB Graph)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Legion 5i 83LY0000US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-KA1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 512GB/ Win11)MSI VenturePro A15 A3HWEG-011IN Laptop (AMD Ryzen 7 350/ 16GB/… Full Specs
General
| Series | VenturePro A15 AI+ |
| Model | A3HWEG-011IN |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.3 x 245.25 x 23.15 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 138 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single , Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen 7 350 |
| Speed | 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 350 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Dedicated Memory | GDDR7 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Charger & User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













