



Samsung Chromebook 3 XE500C13-K04US Laptop (Intel Celeron N3060/ 4GB/ 16GB eMMC/ ChromeOS)
$168.98 • View Prices • By Samsung
Samsung Chromebook 3 XE500C13-K04US Laptop (Intel Celeron N3060/ 4GB/ 16GB eMMC/ ChromeOS) is a Chrome Laptop powered by Intel Celeron N3060 with 4 GB LPDDR3 RAM and 16 GB HDD. It has a 11.6 inches display. It uses Intel HD Graphics 400. It has a up to 11 hours of battery backup. Notable features include Anti-Glare Display, Headphone Jack, Webcam, HDMI and Wi-Fi.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Chromebook 3 XE500C13-K04US Laptop (Intel Celeron N3060/ 4GB/ 16GB eMMC/ ChromeOS) price in United States is $168.98. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Celeron N3060
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB LPDDR3 RAM
- 16 GB Hard Disk
- Intel HD 400
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
Samsung Chromebook 3 XE500C13-K04US Laptop (Intel Celeron N306… Specs
Group: $100 to $200
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18 mmAverage
- 1.14 kgLightest
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesSmallest
- 1366 x 768 pixelsAverage
- ~ 135 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N3060
- 2 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 2.48 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 2 MB Cache
- Intel HD 400 Graphics
- 4 GB LPDDR3 RAMAverage
- 16 GB HDDSmallest
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 1 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Samsung Chromebook 3 XE500C13-K04US Laptop (Intel Celeron N306… Prices
4% (price dropped by $7 in one month)
Samsung Chromebook 3 XE500C13-K04US Laptop (Intel Celeron N306… Price History
You can check the price history of Samsung Chromebook 3 XE500C13-K04US Laptop (Intel Celeron N3060/ 4GB/ 16GB eMMC/ ChromeOS) below. The current price is $168.98. Over the past month, there has been a decrease of $7 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS33 Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)Samsung Chromebook 3 XE500C13-K04US Laptop (Intel Celeron N306… Full Specs
General
| Series | Chromebook 3 |
| Model | XE500C13-K04US |
| Utility | Everyday Use |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 289.31 x 204 x 18 mm |
| Weight | 1.14 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 220 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11ac |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 3.0 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 1 MP |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N3060 |
| Speed | 2 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 2.48 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 2 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N3060 |
Graphics
| GPU | Intel HD 400 |
| GPU Clock Speed | Upto 600 MHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR3 |
| Hard Disk Capacity | 16 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















