










Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K01US Laptop (Intel Celeron N4000/ 4GB/ 32GB eMMC/ ChromeOS)
$215.99 • View Prices • By Samsung
Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K01US Laptop (Intel Celeron N4000/ 4GB/ 32GB eMMC/ ChromeOS) is a Chrome Laptop powered by Intel Celeron N4000 N4000 with 4 GB LPDDR4 RAM and 32 GB HDD. It has a 11.6 inches display. It uses Intel UHD Graphics 600. It has a 39 Wh with up to 12.5 hours of battery backup. Notable features include Webcam, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K01US Laptop (Intel Celeron N4000/ 4GB/ 32GB eMMC/ ChromeOS) price in United States is $215.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Celeron N4000 N4000
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB LPDDR4 RAM
- 32 GB Hard Disk
- Intel UHD Graphics 600
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K01US Laptop (Intel Celeron N400… Specs
Group: $150 to $250
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.76 mmAverage
- 1.72 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesSmallest
- 1366 x 768 pixelsAverage
- ~ 135 PPIAverage
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N4000 N4000
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD Graphics 600 Graphics
- 4 GB LPDDR4 RAMAverage
- 32 GB HDDSmall
Connectivity
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 39 Wh BatteryGood
Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K01US Laptop (Intel Celeron N400… Prices
1% (price dropped by $3 in one month)
Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K01US Laptop (Intel Celeron N400… Price History
You can check the price history of Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K01US Laptop (Intel Celeron N4000/ 4GB/ 32GB eMMC/ ChromeOS) below. The current price is $215.99. Over the past month, there has been a decrease of $3 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Dell Precision 3490 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
MSI Cyborg A15 AI B2HWGKG-096US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus ROG Strix G615JH-DS54 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K01US Laptop (Intel Celeron N400… Full Specs
General
| Series | Chromebook 4 |
| Model | XE310XBA-K01US |
| Utility | Everyday Use |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 287.78 x 202.18 x 16.76 mm |
| Weight | 1.72 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
| Other Ports | 1 x Combo Headphone/mic Port |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 1.5W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4000 N4000 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron N4000 |
| Model | N4000 |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics 600 |
| GPU Clock Speed | Upto 650 MHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR4 |
| Hard Disk Capacity | 32 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 39 Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 12.5 hours |
| Battery Details | Lithium-Ion (Li-Ion) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















