










Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K03US Laptop (Intel Celeron N4000/ 6GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS)
$263 • View Prices • By Samsung
Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K03US Laptop (Intel Celeron N4000/ 6GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) is a Chrome Laptop powered by Intel Celeron N4000 N4000 with 6 GB LPDDR4 RAM and 64 GB HDD. It has a 11.6 inches LED display. It uses Intel UHD Graphics 600. It has a 18.76 Wh with up to 13.5 hours of battery backup. Notable features include Webcam, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K03US Laptop (Intel Celeron N4000/ 6GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) price in United States is $263. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Celeron N4000 N4000
- Dual Core, 2 Threads
- 6 GB LPDDR4 RAM
- 64 GB Hard Disk
- Intel UHD Graphics
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K03US Laptop (Intel Celeron N400… Specs
Group: $200 to $300
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.76 mmAverage
- 1.18 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesSmallest
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 135 PPIAverage
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N4000 N4000
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 6 GB LPDDR4 RAMLarge
- 64 GB HDDAverage
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 18.76 Wh BatteryGood
Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K03US Laptop (Intel Celeron N400… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K03US Laptop (Intel Celeron N400… Price History
You can check the price history of Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K03US Laptop (Intel Celeron N4000/ 6GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) below. The current price is $263. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KR0047US Laptop (Intel Core 5 225U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 Pro 360 2-in-1 NP960QGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Samsung Chromebook 4 XE310XBA-K03US Laptop (Intel Celeron N400… Full Specs
General
| Series | Chromebook 4 |
| Model | XE310XBA-K03US |
| Utility | Everyday Use |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 288 x 202 x 16.76 mm |
| Weight | 1.18 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
| Other Ports | 1 x Combo Headphone/mic Port |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard | Island Type Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 1.5W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4000 N4000 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron N4000 |
| Model | N4000 |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| GPU Clock Speed | Upto 650 MHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 6 GB LPDDR4 |
| Hard Disk Capacity | 64 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 18.76 Wh Battery |
| Adapter Type | 30W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 13.5 hours |
| Battery Details | Lithium-Ion (Li-Ion) |
Extra
| Other Features | Military Grade Durability, Google Assistant Enabled, Multiple Layers of Built in Virus Protection |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















