








Samsung Chromebook 4 XE310XBA-KA1US Laptop (Intel Celeron N4020/ 4GB/ 32GB eMMC/ ChromeOS)
$249.99 • View Prices • By Samsung
Samsung Chromebook 4 XE310XBA-KA1US Laptop (Intel Celeron N4020/ 4GB/ 32GB eMMC/ ChromeOS) is a Chrome Laptop powered by Intel Celeron N4020 with 4 GB LPDDR4 RAM and 32 GB HDD. It has a 11.6 inches display. It uses Intel UHD Graphics 600. It has a 39 Wh with up to 12.5 hours of battery backup. Notable features include Webcam, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Chromebook 4 XE310XBA-KA1US Laptop (Intel Celeron N4020/ 4GB/ 32GB eMMC/ ChromeOS) price in United States is $249.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Celeron N4020
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB LPDDR4 RAM
- 32 GB Hard Disk
- Intel UHD Graphics 600
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
Samsung Chromebook 4 XE310XBA-KA1US Laptop (Intel Celeron N402… Specs
Group: $200 to $300
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.76 mmAverage
- 1.58 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesSmallest
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 135 PPIAverage
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N4020
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD Graphics 600 Graphics
- 4 GB LPDDR4 RAMAverage
- 32 GB HDDSmallest
Connectivity
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 39 Wh BatteryGood
Samsung Chromebook 4 XE310XBA-KA1US Laptop (Intel Celeron N402… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Samsung Chromebook 4 XE310XBA-KA1US Laptop (Intel Celeron N402… Price History
You can check the price history of Samsung Chromebook 4 XE310XBA-KA1US Laptop (Intel Celeron N4020/ 4GB/ 32GB eMMC/ ChromeOS) below. The current price is $249.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ001GUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook Plus 514 CB514-3H-R6G5 (AMD Ryzen 3 7320C/ 8GB/ 128GB SSD/ ChromeOS)
Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Samsung Chromebook 4 XE310XBA-KA1US Laptop (Intel Celeron N402… Full Specs
General
| Series | Chromebook 4 |
| Model | XE310XBA-KA1US |
| Utility | Everyday Use |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 287.78 x 202.18 x 16.76 mm |
| Weight | 1.58 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
| Other Ports | 1 x Combo Headphone/mic Port |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 1.5W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4020 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4020 |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics 600 |
| GPU Clock Speed | Upto 650 MHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR4 |
| Hard Disk Capacity | 32 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 39 Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 12.5 hours |
| Battery Details | Lithium-Ion (Li-Ion) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















