










Samsung Chromebook 4 + XE350XBA-K02US Laptop (Intel Celeron N4000/ 4GB/ 64GB SSD/ ChromeOS)
$242 • View Prices • By Samsung
Samsung Chromebook 4 + XE350XBA-K02US Laptop (Intel Celeron N4000/ 4GB/ 64GB SSD/ ChromeOS) is a Chrome Ultrabook powered by Intel Celeron N4000 N4000 with 4 GB LPDDR4 RAM and 64 GB HDD. It has a 15.6 inches LED display. It uses Intel UHD Graphics 600. It has a 39 Wh with up to 10.5 hours of battery backup. Notable features include Anti-Glare Display, Webcam, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Chromebook 4 + XE350XBA-K02US Laptop (Intel Celeron N4000/ 4GB/ 64GB SSD/ ChromeOS) price in United States is $242. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Celeron N4000 N4000
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB LPDDR4 RAM
- 64 GB Hard Disk
- Intel UHD Graphics 600
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
Samsung Chromebook 4 + XE350XBA-K02US Laptop (Intel Celeron N4… Specs
Group: $200 to $300
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 15 mmUltra Slim
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N4000 N4000
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD Graphics 600 Graphics
- 4 GB LPDDR4 RAMAverage
- 64 GB HDDAverage
Connectivity
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- 1 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Battery
- 39 Wh BatteryGood
Samsung Chromebook 4 + XE350XBA-K02US Laptop (Intel Celeron N4… Prices
2% (price dropped by $4 in one month)
Samsung Chromebook 4 + XE350XBA-K02US Laptop (Intel Celeron N4… Price History
You can check the price history of Samsung Chromebook 4 + XE350XBA-K02US Laptop (Intel Celeron N4000/ 4GB/ 64GB SSD/ ChromeOS) below. The current price is $242. Over the past month, there has been a decrease of $4 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Dell Alienware M18 R2 AWM18R-7586BLK-PUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Apple MacBook Pro 16 2024 Z1FT000DA Laptop (Apple M4 Max/ 128GB/ 4TB SSD/ macOS) vs Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics)
Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics) vs Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00A9US Laptop (14th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)Samsung Chromebook 4 + XE350XBA-K02US Laptop (Intel Celeron N4… Full Specs
General
| Series | Chromebook 4 + |
| Model | XE350XBA-K02US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 361 x 244 x 15 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 ac wave2 2X2 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.0 Type-C, 1 x USB 3.0 Type-A |
| Micro SD Card Reader | Yes |
Input
| Camera | Yes, 1 MP |
| Keyboard | Island-Type keyboard |
| Touchpad | 1 x Headphone out/Mic-in Combo |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4000 N4000 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron N4000 |
| Model | N4000 |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics 600 |
| GPU Clock Speed | Upto 650 MHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR4 |
| Hard Disk Capacity | 64 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 39 Wh Battery |
| Adapter Type | 30W USB Type-C Adapter |
| Battery Backup | Upto 10.5 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, 30-watt AC Adapter, Documentation |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















