





Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE520QAB-K02US Laptop (Intel Core M3/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS)
$395 • View Prices • By Samsung
Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE520QAB-K02US Laptop (Intel Core M3/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) is a Chrome 2 In 1 Laptop powered by Intel Core m3 7Y30 with 4 GB LPDDR3 RAM and 64 GB HDD. It has a 12.2 inches display. It uses Intel HD Graphics 615. It has a 39 Wh with up to 10 hours of battery backup. Notable features include Touchscreen, Webcam, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE520QAB-K02US Laptop (Intel Core M3/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) price in United States is $395. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core m3 7Y30
- Dual Core, 4 Threads
- 4 GB LPDDR3 RAM
- 64 GB Hard Disk
- Intel HD Graphics 615
- 12.2 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE520QAB-K02US Laptop (Intel… Specs
Group: $300 to $500
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.02 mmSlim
- 1.35 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 12.2 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsBest
- ~ 186 PPIHighest
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core m3 7Y30
- 2 x 1 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel HD Graphics 615 Graphics
- 4 GB LPDDR3 RAMSmallest
- 64 GB HDDAverage
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 2 x USB Type-C
- 1 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Battery
- 39 Wh BatteryGood
Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE520QAB-K02US Laptop (Intel… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE520QAB-K02US Laptop (Intel… Price History
You can check the price history of Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE520QAB-K02US Laptop (Intel Core M3/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) below. The current price is $395. Over the past month, there has been a decrease of $1 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE520QAB-K02US Laptop (Intel… Full Specs
General
| Series | Chromebook Plus V2 2-in-1 |
| Model | XE520QAB-K02US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 288.29 x 208.28 x 17.02 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 12.2 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 186 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 ac |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.0 Type-A, 2 x USB Type-C |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Other Ports | 1 x Headphone out/Mic-in Combo |
Input
| Camera | Yes, 1 MP |
| Rear Camera | Yes, 12 MP |
| Keyboard | Island-type Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Internal Digital Dual Array Mic + Mono Mic |
| Speakers | 2 x 1.5W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core m3 7Y30 |
| Speed | 2 x 1 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core m3 |
| Model | 7Y30 |
| Process Node | 14 nm |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics 615 |
| GPU Clock Speed | Upto 900 MHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR3 |
| Hard Disk Capacity | 64 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 39 Wh Battery |
| Adapter Type | 45W USB-C Adapter |
| Battery Backup | Upto 10 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adapter, Pen Tip/Tweezer, Quick Start Guide, Warranty Card |
| Other Features | 360 degree Rotating Display |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















