



Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE521QAB-K01US Laptop (Intel Celeron 3965Y/ 4GB/ 32GB eMMC/ ChromeOS)
$299 • View Prices • By Samsung
Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE521QAB-K01US Laptop (Intel Celeron 3965Y/ 4GB/ 32GB eMMC/ ChromeOS) is a Chrome 2 In 1 Laptop powered by 7th Gen Intel Celeron 3965Y with 4 GB LPDDR3 RAM and 32 GB HDD. It has a 12.2 inches LCD display. It uses Intel HD Graphics 615. It has a 39 Wh. Notable features include Touchscreen, Webcam, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE521QAB-K01US Laptop (Intel Celeron 3965Y/ 4GB/ 32GB eMMC/ ChromeOS) price in United States is $299. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 7th Gen Intel Celeron 3965Y
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB LPDDR3 RAM
- 32 GB Hard Disk
- Intel HD Graphics 615
- 12.2 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE521QAB-K01US Laptop (Intel… Specs
Group: $200 to $400
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 25.4 mmThickest
- 1.33 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 12.2 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsBest
- ~ 186 PPIHighest
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen Intel Celeron 3965Y
- 2 x 1.5 GHz Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 2 MB Cache
- Intel HD Graphics 615 Graphics
- 4 GB LPDDR3 RAMSmallest
- 32 GB HDDSmallest
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 2 x USB Type-C
- 1 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Battery
- 39 Wh BatteryGood
Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE521QAB-K01US Laptop (Intel… Prices
3% (price increased by $8 in one month)
Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE521QAB-K01US Laptop (Intel… Price History
You can check the price history of Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE521QAB-K01US Laptop (Intel Celeron 3965Y/ 4GB/ 32GB eMMC/ ChromeOS) below. The current price is $299. Over the past month, there has been a increase of $8 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Samsung Chromebook Plus V2 2-in-1 XE521QAB-K01US Laptop (Intel… Full Specs
General
| Series | Chromebook Plus V2 2-in-1 |
| Model | XE521QAB-K01US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 289.56 x 205.74 x 25.4 mm |
| Weight | 1.33 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LCD |
| Touch | Yes |
| Size | 12.2 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 186 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Other Ports | 1 x Headphone Out/Mic-in Combo |
Input
| Camera | Yes, 1 MP |
| Rear Camera | Yes, 13 MP |
| Keyboard | Island-type Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Internal Digital Dual Array Mic + Mono Mic |
| Speakers | 2 x 1.5W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen Intel Celeron 3965Y |
| Speed | 2 x 1.5 GHz Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 2 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | 3965Y |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | 14 nm |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics 615 |
| GPU Clock Speed | Upto 850 MHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR3 |
| Hard Disk Capacity | 32 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 39 Wh Battery |
| Adapter Type | 30W USB-C Adapter |
Extra
| Sales Package | Chromebook Plus XE521QAB-K01US 2 in 1 Chromebook, 30 W USB-C Adapter, Pen |
| Other Features | 360 degree Rotating Display |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















