



Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB2US Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$489 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB2US Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) is a Windows Ultrabook powered by 13th Gen Intel Core i7 1355U with 16 GB LPDDR4x RAM and 512 GB SSD. It has a 15.6 inches LED display. It uses Intel Iris Xe Graphics eligible. It has a 54 Wh with up to 12 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Anti-Glare Display, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB2US Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States is $489. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 13th Gen Intel Core i7 1355U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB LPDDR4x RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB2US Laptop (13th Gen Core i7/… Specs
Group: $400 to $600
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 15.4 mmSlim
- 1.57 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 1355U
- 2 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR4x RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 54 Wh BatteryGood
Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB2US Laptop (13th Gen Core i7/… Prices
21% (price dropped by $102 in one month)
Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB2US Laptop (13th Gen Core i7/… Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB2US Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $489. Over the past month, there has been a decrease of $102 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix Scar G18 G815LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KB2US Laptop (13th Gen Core i7/… Full Specs
General
| Series | Galaxy Book 3 |
| Model | NP750XFG-KB2US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 356.6 x 229.1 x 15.4 mm |
| Weight | 1.57 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (Gig+), 802.11 ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Other Ports | 1 x Headphone/Microphone Combo Port |
Input
| Camera | HD Webcam |
| Keyboard | Pro Keyboard with Numeric key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Internal Dual Array Digital Mic |
| Speakers | 2 x 2W |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 1355U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1355U |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| GPU Clock Speed | Upto 1.3 GHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR4x |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 54 Wh Battery |
| Adapter Type | 45W USB Type-C Adapter |
| Battery Backup | Upto 12 hours |
| Battery Details | Lithium-Ion (Li-Ion) |
Extra
| Included Software | Live Wallpaper, McAfee Live Safe (Trial), Samsung Gallery, Quick Search, Samsung Flow, Samsung Notes, Samsung Recovery, Samsung Settings, Studio Plus, Samsung Update, Second Screen, Samsung Pass, Quick Share, Private Share, Galaxy Book Experience, Galaxy Book Smart Switch |
| Sales Package | Laptop, Adapter, Type-C cable, QSG Manual, Warranty Card |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















