






Samsung Galaxy Book 3 NP754XFG-KB3US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
$653 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy Book 3 NP754XFG-KB3US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11) is a Windows Business Ultrabook powered by 13th Gen Intel Core i5 1335U with 16 GB LPDDR4x RAM and 256 GB SSD. It has a 15.6 inches LED display. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 54 Wh. Notable features include Anti-Glare Display, Headphone Jack, Webcam, HDMI and Wi-Fi.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$653
Search
Samsung Galaxy Book 3 NP754XFG-KB3US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11) price in United States is $653. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB LPDDR4x RAM
- 256 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy Book 3 NP754XFG-KB3US Laptop (13th Gen Core i5/… Specs
Group: $500 to $800
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business
- Thickness: 15.4 mmSlim
- 1.57 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR4x RAMLargest
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 54 Wh BatteryGood
Samsung Galaxy Book 3 NP754XFG-KB3US Laptop (13th Gen Core i5/… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Dell Inspiron 15 3535 i3535-5131BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)Samsung Galaxy Book 3 NP754XFG-KB3US Laptop (13th Gen Core i5/… Full Specs
General
| Series | Galaxy Book 3 |
| Model | NP754XFG-KB3US |
| Utility | Everyday Use, Business |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 356.6 x 229.1 x 15.4 mm |
| Weight | 1.57 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (Gig+), 802.11 ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Webcam |
| Inbuilt Microphone | Internal Dual Array Digital Mic |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1335U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1335U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| GPU Clock Speed | Upto 1.25 GHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR4x |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 54 Wh Battery |
| Adapter Type | 45 W USB Type-C Adapter |
Extra
| Included Software | Live Wallpaper, McAfee Live Safe (Trial), Samsung Gallery, Quick Search, Samsung Flow, Samsung Notes, Samsung Recovery, Samsung Settings, Studio Plus, Samsung Update, Second Screen, Samsung Pass, Quick Share, Private Share, Galaxy Book Experience, Galaxy Book Smart Switch |
| Sales Package | Laptop, Adapter, Type-C cable, QSG Manual, Warranty Card |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















