




Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
$799.99 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11) is a Windows Business Netbook powered by Snapdragon X Plus X1P-42-100 with 16 GB LPDDR5X RAM and 512 GB HDD. It has a 15.6 inches display. It uses Qualcomm Adreno X1-45. It has a 61.2 Wh. Notable features include Anti-Glare Display, Headphone Jack, HDMI, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11) price in United States is $799.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Snapdragon X Plus X1P-42-100
- Octa Core
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB Hard Disk
- Qualcomm Adreno X1-45
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X… Specs
Group: $650 to $950
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business
- 1.5 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Snapdragon X Plus X1P-42-100
- 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
- Octa Core
- 30 MB Cache
- Qualcomm Adreno X1-45 Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB HDDLargest
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
Battery
- 61.2 Wh BatteryGood
Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X… Prices
9% (price increased by $70 in one month)
Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X… Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11) below. The current price is $799.99. Over the past month, there has been a increase of $70 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X… Full Specs
General
| Series | Galaxy Book 4 Edge |
| Model | NP750XQA-KB2US |
| Utility | Everyday Use, Business |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.5 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Keyboard | Pro keyboard with Numeric key Clickpad |
| Touchpad | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Snapdragon X Plus X1P-42-100 |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core |
| Cache | 30 MB |
| Brand | Snapdragon |
| Series | X Plus |
| Model | X1P-42-100 |
Graphics
| GPU | Qualcomm Adreno X1-45 |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Hard Disk Capacity | 512 GB |
| Hard Disk Interface | eUFS |
Battery
| Battery | 61.2 Wh Battery |
| Adapter Type | 65 W USB Type-C Adapter |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















