
Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop (Intel Core Ultra 5 325/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$1,173 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop (Intel Core Ultra 5 325/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,173.
- Share
$1,173
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 5 325
- Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- Backlit Keyboard
Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop (Intel Core Ultra 5 … Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 14.9 mmSlim
- 1.43 kgLight
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 5 325
- 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Low Power Efficient Cores - Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- 2 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 61.2 Wh BatteryGood
Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop (Intel Core Ultra 5 … Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop (Intel Core Ultra 5 325/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $112,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop (Intel Core Ultra 5 325/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG1IN Laptop (Intel Core Ultra 5 226V/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop (Intel Core Ultra 5 325/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus ExpertBook Ultra 2026 B9406CAA-TH1191WS Laptop (Intel Core Ultra X7 358H/ 32GB/ 1TB SSD/Win11 Home
Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop (Intel Core Ultra 5 325/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 6 NP760VJG-KG2 Laptop (Intel Core Ultra 7 355/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop (Intel Core Ultra 5 325/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 6 Ultra NP960UJH-XG3 Laptop (Intel Core Ultra 7 356H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 5070 8GB)
Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop (Intel Core Ultra 5 325/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 6 Pro NP940XJG-KG5 Laptop (Intel Core Ultra 7 356H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Samsung Galaxy Book 6 NP740VJG-KS1 Laptop (Intel Core Ultra 5 … Full Specs
General
| Series | Samsung Galaxy Book 6 |
| Model | NP740VJG-KS1 |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 313.4 x 221.1 x 14.9 mm |
| Weight | 1.43 kg |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 350nits |
Connectivity
| Ethernet | 10/100/1000 |
| WiFi | Wi-Fi 6E, 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4GHz+5GHz+6GHz, MIMO, HE160, 1024-QAM |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 USB Type-C, 2 USB3.2 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | MicroSD |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes, 2 MP |
| Keyboard | Pro keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Mic |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 325 |
| Speed | 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 5 |
| Model | 325 |
| Generation | Intel Core Ultra Series 3 |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 61.2 Wh Battery |
| Adapter Type | 45W USB Type-C Adapter |
| Battery Details | Lithium-Ion |
Extra
| Other Features | Hall Sensor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










