
Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop (Intel Core Ultra 7 356H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$1,880.76 • Coming Soon • By Samsung
Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop (Intel Core Ultra 7 356H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,880.76.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop (Inte… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop (Inte… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Variants
16GB+512GB$1,880.76
32GB+1TB$2,298.73
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 3 356H
- 16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- 16 inches, 2880 x 1800 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
UPCOMING
Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop (Intel Core Ultra 7 356H/ 16G… Specs
Group: $150,000 to $200,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 11.9 mmSlim
- 1.59 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Touch Screen
- Anti Glare
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 3 356H
- 4 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores
4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- 2 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 78.07 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop (Intel Core Ultra 7 356H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 8‑core GPU)
Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop (Intel Core Ultra 7 356H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop (Intel Core Ultra 7 356H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG4 Laptop (Intel Core Ultra X7 358H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop (Intel Core Ultra 7 356H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Zenbook S 16 (2026) UM5606GA-SR248WS AI Laptop (AMD Ryzen AI 9 465/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop (Intel Core Ultra 7 356H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Pro 2024 16 Laptop (Apple M4 Max/ 48GB/ 1TB SSD/macOS Sequoia)
Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop (Intel Core Ultra 7 356H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 6 Ultra NP960UJH-XG3 Laptop (Intel Core Ultra 7 356H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ RTX 5070 8GB)Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop (Intel Core Ultra 7 356H/ 16G… Full Specs
General
| Series | Galaxy Book6 Pro |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 356.9 x 248 x 11.9 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Touch | Yes |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Anti-Reflective, HDR 1000 nits, SDR 500 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7, 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be 2.4GHz+5GHz+6GHz, MIMO, EHT320, 4096-QAM |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 Thunderbolt 4, 1 USB3.2 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 2 MP |
| Keyboard | Pro keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Haptic Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Mic |
| Speakers | Quad Speakers |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 3 356H |
| Speed | 4 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores 4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 3 |
| Model | 356H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 3 |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 78.07 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB Type-C Adapte |
| Battery Details | Lithium-Ion |
Extra
| Sales Package | 1 Laptop, 1 65W Charger, 1 Data Cable(USB-C to C, 1.8m), 1 Quick Start Guide |
| Other Features | Ambient Light Sensor,Hall Sensor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











