





Samsung Galaxy Book NP750XDA-KD2US Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB/ Win10)
$615 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy Book NP750XDA-KD2US Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB/ Win10) is a Windows Ultrabook powered by 11th Gen Intel Core i5 1135G7 with 16 GB RAM and 256 GB SSD. It has a 15.6 inches display. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a up to 10.9 hours of battery backup. Notable features include Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy Book NP750XDA-KD2US Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB/ Win10) price in United States is $615. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB RAM
- 256 GB SSD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
Samsung Galaxy Book NP750XDA-KD2US Laptop (11th Gen Core i5/ 1… Specs
Group: $500 to $700
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 15.24 mmSlim
- 1.54 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPILowest
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- 16 GB RAMLargest
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- 2 x USB Type-C
Samsung Galaxy Book NP750XDA-KD2US Laptop (11th Gen Core i5/ 1… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Samsung Galaxy Book NP750XDA-KD2US Laptop (11th Gen Core i5/ 1… Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy Book NP750XDA-KD2US Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB/ Win10) below. The current price is $615. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-934N Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS2US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)Samsung Galaxy Book NP750XDA-KD2US Laptop (11th Gen Core i5/ 1… Full Specs
General
| Series | Galaxy Book |
| Model | NP750XDA-KD2US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 356.36 x 228.85 x 15.24 mm |
| Weight | 1.54 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1135G7 |
| Speed | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1135G7 |
| Generation | 11th Gen |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery Backup | Upto 10.9 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















