









Samsung NP355E5C-S01IN Laptop (APU Dual Core/ 4GB/ 500GB/ Win8/ 1GB Graph)
$370.87 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung NP355E5C-S01IN Laptop (APU Dual Core/ 4GB/ 500GB/ Win8/ 1GB Graph) price in United States starts from $370.87.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$370.87
Search
Features
- AMD APU Dual Core E2-1800
- Dual Core
- 4 GB DDR3 RAM
- 500 GB Hard Disk
- 1 GB AMD Radeon HD 7470M
- 15.6 inches
- Windows 8 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Samsung NP355E5C-S01IN Laptop (APU Dual Core/ 4GB/ 500GB/ Win8… Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: Windows 8
- Utility: Everyday Use
- 2.33 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
Performance
- AMD APU Dual Core E2-1800
- 2 x 1.7 GHz Cores
- Dual Core
- 1 MB Cache
- 1 GB, AMD Radeon HD 7470M GraphicsSmall
- 4 GB DDR3 RAMSmallest
- 500 GB HDDSmallest
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 2 x USB 3.0
- 1.3 MP Camera
- Optical (DVD) Drive, Inbuilt Microphone
Battery
- 6 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Asus Vivobook 15 F1504VA-AB56-PK Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)Samsung NP355E5C-S01IN Laptop (APU Dual Core/ 4GB/ 500GB/ Win8… Full Specs
General
| Series | 300E |
| Model | NP355E5C-S01IN |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 8 (64-bit) |
| Weight | 2.33 kg |
| Warranty | 1 Year Standard On-site Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit LAN |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 1.3 Megapixel, 1.3 MP |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Touchpad | Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Sound | SoundAlive |
| Optical Drive | SuperMulti DVD RW Drive |
Processor
| Processor | AMD APU Dual Core E2-1800 |
| CPU Score | 9 out of 100 |
| Speed | 2 x 1.7 GHz Cores |
| Cores | Dual Core |
| Cache | 1 MB |
| Brand | AMD |
| Series | APU Dual Core |
| Model | E2-1800 |
| Chipset | A68M |
Graphics
| GPU | AMD Radeon HD 7470M |
| Dedicated Memory | DDR3 1 GB |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 4 GB DDR3 |
| Maximum RAM Supported | Upto 8 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
Battery
| Battery | 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guides and Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















