


Ultimus Pro NU14U6INC43BN-CS Laptop (Celeron N4020c/ 4GB/ 128GB EMMC/ Win11 Home)
$129.87 • Out Of Stock • By Ultimus
Ultimus Pro NU14U6INC43BN-CS Laptop (Celeron N4020c/ 4GB/ 128GB EMMC/ Win11 Home) price in United States starts from $129.87.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$129.87
Search
Features
- Intel Celeron N4020c
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 128 GB eMMC Storage
- Intel Integrated
- 14.1 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Ultimus Pro NU14U6INC43BN-CS Laptop (Celeron N4020c/ 4GB/ 128G… Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.2 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 14.1 inchesLarge
- 1366 x 768 pixelsBest
- ~ 111 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N4020c
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated Graphics
- 4 GB DDR4 RAMLargest
- 128 GB eMMC
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- 2 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)Ultimus Pro NU14U6INC43BN-CS Laptop (Celeron N4020c/ 4GB/ 128G… Full Specs
General
| Series | Ultimus Pro |
| Model | NU14U6INC43BN |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14.1 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 111 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x Mini HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 2 MP |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Sound | Dual Stereo |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4020c |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4020c |
Graphics
| GPU | Intel Integrated |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| eMMC Storage | 128 GB |
Battery
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












