


Ultimus U3 NU14U8INV56LS Laptop (AMD Ryzen 5 5500U/ 8GB/ 512GB SSD/Win11 Home)
$252.93 • Out Of Stock • By Ultimus
Ultimus U3 NU14U8INV56LS Laptop (AMD Ryzen 5 5500U/ 8GB/ 512GB SSD/Win11 Home) price in United States starts from $252.93.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$252.93
Search
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5500U
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- AMD Integrated
- 14.1 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Ultimus U3 NU14U8INV56LS Laptop (AMD Ryzen 5 5500U/ 8GB/ 512GB… Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.45 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14.1 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 156 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5500U
- 6 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 MB Cache
- AMD Integrated Graphics
- 8 GB DDR4 RAMLargest
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Microsoft Surface Laptop 7th Edition ZGM-00026 (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Ultimus U3 NU14U8INV56LS Laptop (AMD Ryzen 5 5500U/ 8GB/ 512GB… Full Specs
General
| Series | U3 |
| Model | NU14U8INV56LS-CS |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.45 kg |
| Warranty | 1 year Onsite Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14.1 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 156 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Yes |
| Sound | Stereo |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 5 5500U |
| Speed | 6 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 5500U |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Integrated |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












