

Walker NU14A1 Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 128GB SSD / Win11 Home)
$118.21 • View Prices • By Walker
Walker NU14A1 Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 128GB SSD / Win11 Home) price in United States starts from $118.21.
- Share
$118.21
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Celeron N4020
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 128 GB SSD
- Intel Integrated UHD Graphics
- 14.1 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Walker NU14A1 Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 128GB SSD / Win11 Ho… Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 14.1 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixelsGood
- ~ 156 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N4020
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics Graphics
- 4 GB DDR4 RAMLargest
- 128 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 18.5 Wh, 2 Cell BatteryGood
Walker NU14A1 Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 128GB SSD / Win11 Ho… Price History
You can check the price history of Walker NU14A1 Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 128GB SSD / Win11 Home) below. The current price is $10,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Walker NU14A1 Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 128GB SSD / Win11 Home) vs Ultimus Pro NU14U5INC43BN-SG Laptop (Celeron N4020c/ 4GB/ 128GB SSD/ Win11 Home)
Walker NU14A1 Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 128GB SSD / Win11 Home) vs AXL Vayu Book LAP01 Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 128GB SSD / Win11 Home)
Walker NU14A1 Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 128GB SSD / Win11 Home) vs Asus Chromebook CX1500CKA-EJ0247 Laptop (Celeron N4500/ 8GB/ 128GB eMMC/ Chrome OS)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Walker NU14A1 Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 128GB SSD / Win11 Ho… Full Specs
General
| Model | NU14A1 |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14.1 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 156 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x Mini HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4020 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4020 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 128 GB SSD |
Battery
| Battery | 18.5 Wh, 2 Cell Battery |
| Adapter Type | 18 Watts |
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











