
Xiaomi Mi Notebook 14 (IC) Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10/ 2GB Graph)
$530.28 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Mi Notebook 14 (IC) Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10/ 2GB Graph) price in United States starts from $530.28.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$530.28
Search
Variants
Features
- 10th Gen Intel Core i5 10210U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 2 GB Nvidia GeForce MX250
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Xiaomi Mi Notebook 14 (IC) Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512G… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 17.95 mmAverage
- 1.5 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 10th Gen Intel Core i5 10210U
- 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- 2 GB, Nvidia GeForce MX250 GraphicsSmallest
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Xiaomi Mi Notebook 14 (IC) Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512G… Full Specs
General
| Model | Mi notebook 14 (IC) |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 323 x 228 x 17.95 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Wide-viewing Angle |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Scissor Mechanism ABS Texture |
| Touchpad | Multi-touch Support |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2x2W Stereo Speakers |
| Sound | DTS Audio Processing App Support |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i5 10210U |
| Speed | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 10210U |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Nvidia GeForce MX250 |
| Dedicated Memory | 2 GB |
| Brand | Nvidia |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Adapter Type | 65W Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 10 hours |
Extra
| Included Software | Mi Blaze Unlock, Mi Smart Share |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










