




Xiaomi Mi Notebook Ultra Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10)
$543.37 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Mi Notebook Ultra Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10) price in United States starts from $543.37.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$543.37
Search
Variants
Features
- 11th Gen Intel Core i5 11300H
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 15.6 inches, 3200 x 2000 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Xiaomi Mi Notebook Ultra Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 3200 x 2000 pixelsGood
- ~ 242 PPIHigh
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 11300H
- 4 x 3.1 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMLarge
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Xiaomi Mi Notebook Ultra Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10) vs Apple MacBook Air 2020 MGND3HN Laptop (Apple M1/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Xiaomi Mi Notebook Ultra Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB… Full Specs
General
| Series | Mi Notebook |
| Model | Mi Notebook Ultra |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 3200 x 2000 pixels |
| PPI | ~ 242 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Mi TrueLife+ Display, 100% sRGB Wide Colour Gamut, 90Hz Refresh Rate |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11ax Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-touch with Support For Windows Precision Drivers |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2×2W Speaker |
| Sound | DTS Audio Processing |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 11300H |
| Speed | 4 x 3.1 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 11300H |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Adapter Type | 65W Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 12 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














