
Xiaomi RedmiBook e-Learning Edition (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10)
$470.02 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi RedmiBook e-Learning Edition (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) price in United States starts from $470.02.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$470.02
Search
Variants
i3/8GB/256GB SSD/Win10$308.09
i3/8GB/512GB SSD/Win10$470.02
Features
- 11th Gen Intel Core i3 1115G4
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 2 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Xiaomi RedmiBook e-Learning Edition (11th Gen Core i3/ 8GB/ 51… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.9 mmThick
- 1.8 kgHeavy
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i3 1115G4
- 2 x (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 6 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Dell Inspiron 3535 i3535-A813BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus VivoBook 16 F1605VA-AB74 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)Xiaomi RedmiBook e-Learning Edition (11th Gen Core i3/ 8GB/ 51… Full Specs
General
| Model | RedmiBook e-Learning Edition |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 363.8 x 243.5 x 19.9 mm |
| Weight | 1.8 kg |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Wide-viewing Angle |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 2 X 2 Dual Band Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Scissor Mechanism ABS Texture |
| Touchpad | Multi-touch Support |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2x2W Stereo Speakers |
| Sound | DTS Audio Processing App Support |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i3 1115G4 |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1115G4 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Adapter Type | 65W Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 10 hours |
Extra
| Included Software | Mi Blaze Unlock, Mi Smart Share |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










