






ACwO DwOTS Zing True Wireless Earbuds
$19.14 • View Prices • By ACWO
ACwO DwOTS Zing True Wireless Earbuds price in United States starts from $19.14.
- Share
$19.14
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 12 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
ACwO DwOTS Zing True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 12 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | ACwO |
| Model | DwOTS Zing |
| Country of Origin | India |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 54.5 x 32.2 x 61.5 mm |
| Weight | 42 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 12 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Smart Touch Controls |
| Music Controls | Volume Control, Play/ Pause Media |
| Call Controls | Call Control From Both Earbuds |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Breathing LED Lights, Cinematic Experience, Gaming Mode 40ms Ultra Low Latency, IPX5 Sweat Resistant, Instant Auto Connect, Advanced Audio Codec, Hyperboost Charging, Transparency Mode, EQ Mode, Hall Switch Feature, Advanced Audio Codec |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Sensitivity | 119dB±3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic Drivers |
| Noise Reduction | DNN Algorithm For Noise Cancellation on Calls |
| Active Noise Cancellation | Yes, Advanced ANC up to 32dB |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, Quad Mics with AI-ENC |
Extra
| Sales Package | 1 Set of Wireless Earbuds, 1 Charging Cable, 1 Warranty Card, 1 Scan me Card, Ear Tips |
Power Features
| Battery Capacity | 480 mAh (Case) |
| Battery | 10 Mins Charge = 120 Mins of Playtime |
| Battery Life | 65 hours with Case (ANC Off) 7 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
| Stand-by Time | 40 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
ACwO DwOTS Zing True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of ACwO DwOTS Zing True Wireless Earbuds below. The current price is $1,798. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

ACwO DwOTS Zing True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 141 ANC True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















