






Amazon Basics AB-H09-CT Wired Headphones
$15.86 • Out Of Stock • By AmazonBasics
Amazon Basics AB-H09-CT Wired Headphones price in United States starts from $15.86.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$15.86
Search
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 40 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 1 year
OUT OF STOCK
Amazon Basics AB-H09-CT Wired Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 40 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 1 year
General
| Brand | Amazon Basics |
| Model | AB-H09-CT |
| Country of Origin | China |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Dimensions | 16.5 x 23.5 x 8.5 mm |
| Weight | 292 g |
Features
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume Control, Media Control |
| Call Controls | Yes |
| Additional Features | Static RGB, 3.5mm Audio Jack, Adjustable Headbands |
Sound Features
| Impedance | 32 ohm |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | Noise-Canceling Microphone |
Extra
| Sales Package | Headphones |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















