



Noise Three Wireless Headphones
$16.61 • View Prices • By Noise
Noise Three Wireless Headphones price in United States starts from $16.61.
- Share
$16.61
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Noise Three Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Three |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 205 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Button Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Type-C Charging, Dual Connectivity, 45ms Low Latency, Auto Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1 Headphone, Charging Cable, Extra Eartips, User Manual, Warranty Registration Card |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 10-min charge= 200-min playtime |
| Battery Life | 70 hours |
| Charging Time | 1 hour |
Warranty
| Warranty | 1 year, Warranty from the Date of Purchase |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Warranty is Applicable on Manufacturing Defects for all the Products for 1 Year and Accessories (If any) for 3 Months from the Date of Purchase. |
| Not Covered in Warranty | Unauthorized Tampering, Modification or Repairs, Physical Damage, Water Logging or any other Damage Due to Heat, Humidity or Moisture doing Operations. |
Noise Three Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Noise Three Wireless Headphones below. The current price is $1,599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













