



Ambrane EP-83 Wired Earphones
$1.55 • View Prices • By Ambrane
Ambrane EP-83 Wired Earphones price in United States starts from $1.55.
- Share
$1.55
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 14 mm Driver
- 3.5mm Jack Cord
- Inline Remote
- Deep Bass
Ambrane EP-83 Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 14 mm Driver
- 3.5mm Jack Cord
- Inline Remote
- Deep Bass
General
| Brand | Ambrane |
| Model | EP-83 |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Length | 1.2 m |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
Features
| Microphone | Yes |
| Controls | Multi Functional Button |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Driver Unit | 14 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | HD Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Earphone |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 6 months |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Ambrane EP-83 Wired Earphones Price History
You can check the price history of Ambrane EP-83 Wired Earphones below. The current price is $147. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Ambrane EP-83 Wired Earphones vs Ambrane Stringz 38 Lite Wired Earphones
Ambrane EP-83 Wired Earphones vs Zebronics Zeb-Buds 30 Wired Earphones
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













