


Ambrane Stringz 38 Lite Wired Earphones
$1.59 • View Prices • By Ambrane
Ambrane Stringz 38 Lite Wired Earphones price in United States starts from $1.59.
- Share
$1.59
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14 mm Driver
- 3.5mm jack Cable Cord
- Inline Remote
Ambrane Stringz 38 Lite Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14 mm Driver
- 3.5mm jack Cable Cord
- Inline Remote
General
| Brand | Ambrane |
| Model | Stringz-38 Lite |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
| Designed For | Smartphones |
Design and Body
| Cord Length | 1.2 m |
| Cord Type | 3.5mm jack Cable |
Features
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume Up/Down |
| Music Controls | Next/Previous Song |
| Call Controls | Accept/Reject Calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 14 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | Wired Earphones |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 6 months |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | manufacturing defect |
| Not Covered in Warranty | physical damage |
Ambrane Stringz 38 Lite Wired Earphones Price History
You can check the price history of Ambrane Stringz 38 Lite Wired Earphones below. The current price is $149. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Ambrane Stringz 38 Lite Wired Earphones vs Zebronics Zeb-Buds 30 Wired Earphones
Ambrane Stringz 38 Lite Wired Earphones vs Ambrane EP-83 Wired Earphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












