



Apple AirPods Max
$449.99 • Out Of Stock • By Apple
Apple AirPods Max is a Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has an Apple-Designed Dynamic Driver driver. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$449.99
Search
Apple AirPods Max price in United States is $449.99. The lowest price is available at Target.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
OUT OF STOCK
Apple AirPods Max Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Apple |
| Model | Airpod Max |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 168.6 x 187.3 x 83.4 mm |
| Weight | 384.8 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Sensor Control and Digital Crown |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Lighting Charging, Apple H1 headphone chip, Spatial Audio, Transparency mode, Optical Sensor, Position Sensor, Case-detect Sensor, Accelerometer, Gyroscope (Left Earcup) |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Type | Apple-Designed Dynamic Driver |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Personalized Spatial Audio with Dynamic Head Tracking |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Smart Case, Lightning to USB-C Cable, Documentation |
| Inline Remote | Yes |
| Other Controls | Digital Crown Control- Turn for Volume Control, Press Once to Play, Pause or Answer a Phone Call, Press Twice to Skip Forward, Press Three Times to Skip Back, Press and Hold for Siri |
Power Features
| Battery | 5 min Charge= 1.5 hrs Listening Time |
| Battery Life | 20 hours (ANC On) |
Apple AirPods Max Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















