




SoundPEATS Q40 HD Sports Wireless Neckband
$33.99 • View Prices • By SoundPEATS
SoundPEATS Q40 HD Sports Wireless Neckband is a Wireless In the Ear Neckband. It has a 11 mm Dual-Magnetic Dynamic Driver with Dynamic EQ driver. It offers up to 20 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
SoundPEATS Q40 HD Sports Wireless Neckband price in United States is $33.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
SoundPEATS Q40 HD Sports Wireless Neckband Specs
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
General
| Brand | Soundpeats |
| Model | Q40 HD Sports |
| Design | Neckband |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP67 Rated, Type-C Charging, App Support, Adaptive EQ, Mode Switch, Find Earbuds, Multipoint Connection |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 11 mm |
| Driver Type | Dual-Magnetic Dynamic Driver with Dynamic EQ |
| Noise Reduction | AI Call Noise Cancellation |
| Other Features | 360° Spatial Audio (LDAC& Hi-Res Dual Certification) |
Extra
| Sales Package | SOUNDPEATS Q40 HD Sports Neckband *1, Ear Tips (XS/S/M/L/XL) *5 pairs, Ear Wings (S/M/L)*3 pairs, Adjustable Silicone Bead*1, Charging Cable *1, User Manual *1 |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 110 mAh |
| Battery | 10 min Charge= 5 hour of Playtime |
| Battery Life | 20 hours |
| Charging Time | 1.5 hours |
| Stand-by Time | 100 hours |
SoundPEATS Q40 HD Sports Wireless Neckband Prices
10% (price dropped by $3 in one month)
SoundPEATS Q40 HD Sports Wireless Neckband Price History
You can check the price history of SoundPEATS Q40 HD Sports Wireless Neckband below. The current price is $33.99. Over the past month, there has been a decrease of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















