


Apple AirPods Pro (2nd Generation) Type-C MagSafe Case
$202.17 • View Prices • By Apple
Apple AirPods Pro (2nd Generation) Type-C MagSafe Case price in United States starts from $202.17.
- Share
$202.17
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
Apple AirPods Pro (2nd Generation) Type-C MagSafe Case Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
General
| Brand | Apple |
| Model | AirPods Pro 2 Gen |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 21.8 x 30.9 x 24 mm |
| Weight | 50.8 g (With Case), 5.3 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Press once to play, pause or answer a phone call, Swipe up or down to adjust volume |
| Music Controls | Press twice to skip forward, Press three times to skip back |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, Live Listen Audio, Conversation Boost, Adaptive Audio, Personalized Volume, Mute/Unmute shortcut, H2 Chip, Adaptive EQ |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Noise Reduction | Transparency Mode |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Special Audio |
Extra
| Sales Package | AirPods Pro, MagSafe Charging Case (USB-C), Silicone ear tips (four sizes: XS, S, M, L), USB-C Charge Cable, Documentation |
| Other Controls | Press and hold to switch between Active Noise Cancellation and Adaptive Transparency, Say “Hey Siri” to do things like play a song, make a call or get directions |
Power Features
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 30 hours with Case (ANC Off) 6 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Apple AirPods Pro (2nd Generation) Type-C MagSafe Case Price History
You can check the price history of Apple AirPods Pro (2nd Generation) Type-C MagSafe Case below. The current price is $18,900. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
boat Nirvana Series Earphones Price ListUSB Type C Earphones Price ListBone Conduction Headphones Price ListActive Noise Cancellation EarbudsApple Headphones And Earphones Price ListApple Headphones And Earphones Under ₹20,000Best Camera Phones Under 15000 in IndiaUpcoming Mobile Phones Under ₹30,000
Compared With

Apple AirPods Pro (2nd Generation) Type-C MagSafe Case vs Samsung Galaxy Buds 4 Pro
Apple AirPods Pro (2nd Generation) Type-C MagSafe Case vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Apple AirPods Pro (2nd Generation) Type-C MagSafe Case vs OnePlus Buds 4
Apple AirPods Pro (2nd Generation) Type-C MagSafe Case vs Realme Buds Air 7 Pro
Apple AirPods Pro (2nd Generation) Type-C MagSafe Case vs JBL Live Beam 3 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (2nd Generation) Type-C MagSafe Case vs Sony Inzone Buds (WF-G700N)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












