



Apple AirPods Pro (3rd Generation)
$199 • View Prices • By Apple
Apple AirPods Pro (3rd Generation) is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Wireless Charging, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Apple AirPods Pro (3rd Generation) price in United States is $199. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- Wireless Charging
- 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Apple AirPods Pro (3rd Generation) Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- Wireless Charging
- 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Apple |
| Model | AirPods Pro 3rd Gen |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 62.2 x 47.2 x 21.8 mm |
| Weight | 43.99 g (With Case), 5.55 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Dual beamforming mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Press Once to Play or Pause Media Press Once to Answer a Call mute, or Unmute Press Once for Camera Remote Press twice to end a Call Press Twice to Skip Forward Press Three Times to Skip Back Press and Hold to Switch Between Listening Modes |
| Music Controls | Press Once to Play or Pause Media, Press Twice to Skip Forward, Press Three Times to Skip Back |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP57 Rated (Dust, sweat and water resistant), Custom high-excursion Apple driver, Custom high dynamic range amplifier, Adaptive Audio, Transparency mode, Conversation Awareness, Voice Isolation, Personalized Volume, Loud Sound Reduction, Adaptive EQ, Studio-quality audio recording, Vent system for pressure equalization, Live Translation |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Noise Reduction | Loud Sound Reduction |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Personalized Spatial Audio with Dynamic Head Tracking |
Extra
| Sales Package | AirPods Pro 3, MagSafe Charging Case (USB‑C) with speaker and lanyard loop, Silicone ear tips (five sizes: XXS, XS, S, M, L), Documentation, USB‑C Charge Cable is sold separately |
| Other Controls | Touch Control, Skin-detect sensor, Motion-detecting accelerometer, Speech-detecting accelerometer, Heart rate sensor for workouts, |
| Other | Earbud Dimension (30.9 (H) x 19.2 (W) x 27 (D) mm) |
Power Features
| Battery | 5 min Charge= 1 hour of Listening |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 24 hours with Case (ANC On) 8 hours (Earbuds with ANC On) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Apple AirPods Pro (3rd Generation) Prices
9% (price dropped by $18 in one month)
Apple AirPods Pro (3rd Generation) Price History
You can check the price history of Apple AirPods Pro (3rd Generation) below. The current price is $199. Over the past month, there has been a decrease of $18 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P31i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















