




Asus ROG Delta S Type-C Wired Gaming Headphones
$149.99 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Delta S Type-C Wired Gaming Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a 50 mm Neodymium driver. Notable features include Microphone, Deep Bass, Inline Remote, Call/Music Switch and Type-C Jack Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$149.99
Search
Asus ROG Delta S Type-C Wired Gaming Headphones price in United States is $149.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- Type-C Jack Cord
OUT OF STOCK
Asus ROG Delta S Type-C Wired Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- Type-C Jack Cord
General
| Brand | Asus |
| Model | ROG Delta S (Type-C) |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 300 g |
| Cord Type | Type-C Jack |
Features
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | RGB Light Control, Volume Control |
| Music Controls | Mute On/Off |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Aura Sync RGB Lighting, Soundwave Light Effects, Detachable microphone |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | Neodymium |
| Noise Reduction | AI Noise Cancelling mic |
| Other Features | Virtual 7.1 Sound |
Extra
| Sales Package | ROG Delta S Headphone, Detachable microphone ROG Hybrid ear cushion, USB-C to USB 2.0 (Type-A) adapter, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Asus ROG Delta S Type-C Wired Gaming Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















