




Asus ROG Kithara Wired Gaming Headphones
$299.99 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Kithara Wired Gaming Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a 100 mm Planar Magnetic Driver driver. Notable features include Microphone and 3.5mm Connector Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$299.99
Search
Asus ROG Kithara Wired Gaming Headphones price in United States is $299.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 8 Hz (Min) - 55 kHz (Max) Frequency Response
- 100 mm Driver
- 16 ohm Impedance
- 3.5mm Connector Cord
OUT OF STOCK
Asus ROG Kithara Wired Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 8 Hz (Min) - 55 kHz (Max) Frequency Response
- 100 mm Driver
- 16 ohm Impedance
- 3.5mm Connector Cord
General
| Brand | Asus |
| Model | ROG Kithara |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 420 g |
| Cord Type | 3.5mm Connector |
Features
| Microphone | Yes |
Sound Features
| Impedance | 16 ohm |
| Frequency Response | 8 Hz (Min) - 55 kHz (Max) |
| Driver Unit | 100 mm |
| Driver Type | Planar Magnetic Driver |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, 1.8m Dual-3.5mm to Dual-3.5mm Boom Mic Cable, 1.8m Dual-3.5mm with 3-in-1 (3.5mm/6.3mm single-ended, 4.4mm balanced) plug cable, USB-C to Dual-3.5mm Adapter, 2 sets of Ear Cushion: 1 x Velour, 1 x Leatherette with Mesh Fabric, Frequency Response Measurement Card, Warranty Booklet, Quick Start Guide |
Asus ROG Kithara Wired Gaming Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















