




Audio Technica ATH-CKS50TW2R2 True Wireless Earbuds
$179 • Out Of Stock • By Audio Technica
Audio Technica ATH-CKS50TW2R2 True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 9 mm Dynamic driver. It offers up to 25 hours per earbud and 65 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Wireless Charging, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$179
Search
Audio Technica ATH-CKS50TW2R2 True Wireless Earbuds price in United States is $179. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- Wireless Charging
- 5 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 9 mm Driver
OUT OF STOCK
Audio Technica ATH-CKS50TW2R2 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- Wireless Charging
- 5 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 9 mm Driver
General
| Brand | Audio Technica |
| Model | ATH-CKS50TW2R2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 65.9 g (With Case), 7.2 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, Type-C Charging, LED Indicator, Multipoint Connection, App Connect Support, Magnetic Switch Technology, Low latency mode, Preset EQs |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 20 ohm |
| Sensitivity | 110 dB/mW |
| Frequency Response | 5 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 9 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, USB Charging Cable, USB Type-A / USB Type-C, Eartips: (XS, S, M, L) |
Power Features
| Power Input | DC 3.85 V |
| Battery | 5 min Charge= 90 min of Playback |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 65 hours (With Case) 25 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 4 hours (Case), 2.5 hours (Earbuds) |
Audio Technica ATH-CKS50TW2R2 True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















