


Audio Technica ATH-M30x Professional Studio Monitor Wired Headphones
$78 • View Prices • By Audio Technica
Audio Technica ATH-M30x Professional Studio Monitor Wired Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. Notable features include Sweat Proof, Foldable and 3.5mm Connector Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Audio Technica ATH-M30x Professional Studio Monitor Wired Headphones price in United States is $78. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 15 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 47 ohm Impedance
- 96 dB/mW Sensitivity
- 3.5mm Connector Cord
Audio Technica ATH-M30x Professional Studio Monitor Wired Head… Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 15 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 47 ohm Impedance
- 96 dB/mW Sensitivity
- 3.5mm Connector Cord
General
| Brand | Audio Technica |
| Model | ATH-M30x Professional Studio Monitor |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 220 g |
| Cord Type | 3.5mm Connector |
| Foldable | Yes |
Sound Features
| Impedance | 47 ohm |
| Sensitivity | 96 dB/mW |
| Frequency Response | 15 Hz (Min) - 22 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, 1.2m-3m coiled Cable, 3m straight cables Connector, 6.35mm Adapter |
| Magnet Type | Neodymium |
Audio Technica ATH-M30x Professional Studio Monitor Wired Head… Prices
10% (price dropped by $7 in one month)
Audio Technica ATH-M30x Professional Studio Monitor Wired Head… Price History
You can check the price history of Audio Technica ATH-M30x Professional Studio Monitor Wired Headphones below. The current price is $78. Over the past month, there has been a decrease of $7 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















