


Audio Technica ATH-M40x Professional Studio Monitor Wired Headphones
$119.9 • Out Of Stock • By Audio Technica
Audio Technica ATH-M40x Professional Studio Monitor Wired Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. Notable features include Sweat Proof, Foldable and 3.5mm & 6.35mm Connector Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$119.9
Search
Audio Technica ATH-M40x Professional Studio Monitor Wired Headphones price in United States is $119.9. The lowest price is available at Newegg.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 15 Hz (Min) - 24 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 35 ohm Impedance
- 98 dB/mW Sensitivity
- 3.5mm & 6.35mm Connector Cord
OUT OF STOCK
Audio Technica ATH-M40x Professional Studio Monitor Wired Head… Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 15 Hz (Min) - 24 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 35 ohm Impedance
- 98 dB/mW Sensitivity
- 3.5mm & 6.35mm Connector Cord
General
| Brand | Audio Technica |
| Model | ATH-M40x Professional Studio Monitor |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Length | 3 m |
| Cord Type | 3.5mm & 6.35mm Connector |
| Foldable | Yes |
Sound Features
| Impedance | 35 ohm |
| Sensitivity | 98 dB/mW |
| Frequency Response | 15 Hz (Min) - 24 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, 1.2m-3m coiled Cable, 3m straight cables Connector, 6.35mm Adapter |
| Magnet Type | Neodymium |
Audio Technica ATH-M40x Professional Studio Monitor Wired Head… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














