





Audio Technica ATH-M50xSTS USB StreamSet Wired Headphones
$137.85 • View Prices • By Audio Technica
Audio Technica ATH-M50xSTS USB StreamSet Wired Headphones price in United States starts from $137.85.
- Share
$137.85
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 15 Hz (Min) - 28 kHz (Max) Frequency Response
- 45 mm Driver
- 38 ohm Impedance
- 99 dB/mW Sensitivity
Audio Technica ATH-M50xSTS USB StreamSet Wired Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 15 Hz (Min) - 28 kHz (Max) Frequency Response
- 45 mm Driver
- 38 ohm Impedance
- 99 dB/mW Sensitivity
General
| Brand | Audio Technica |
| Model | ATH-M50xSTS StreamSet USB |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 330 g |
| Cord Length | 2 m |
| Foldable | Yes |
Features
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Cardioid condenser microphone |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 38 ohm |
| Sensitivity | 99 dB/mW |
| Frequency Response | 15 Hz (Min) - 28 kHz (Max) |
| Driver Unit | 45 mm |
| Driver Type | Closed-back dynamic |
Extra
| Sales Package | ATH-M50xSTS Earpads, 6.3 mm (1/4") stereo adapter, USB conversion adapter (USB-Type-A to USB Type-C) |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Power Input | USB power (5 V DC) |
Warranty
| Warranty | 3 years, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Audio Technica ATH-M50xSTS USB StreamSet Wired Headphones Price History
You can check the price history of Audio Technica ATH-M50xSTS USB StreamSet Wired Headphones below. The current price is $13,195. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















