




Audio Technica BPHS2 Broadcast Stereo Wired Headphones
$436.25 • Out Of Stock • By Audio Technica
Audio Technica BPHS2 Broadcast Stereo Wired Headphones is a Wired On the Ear Headphone. It has a 45 mm Aperture Drivers With Rare Earth Magnets and Copper-Clad Aluminum Wire Voice Coils driver. Notable features include Microphone.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$436.25
Search
Audio Technica BPHS2 Broadcast Stereo Wired Headphones price in United States is $436.25. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wired
- Microphone
- 15 Hz (Min) - 28 kHz (Max) Frequency Response
- 45 mm Driver
- 38 ohm Impedance
- 102 dB/mW Sensitivity
OUT OF STOCK
Audio Technica BPHS2 Broadcast Stereo Wired Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wired
- Microphone
- 15 Hz (Min) - 28 kHz (Max) Frequency Response
- 45 mm Driver
- 38 ohm Impedance
- 102 dB/mW Sensitivity
General
| Brand | Audio Technica |
| Model | BPHS2 |
| Country of Origin | United States |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 250 g |
Features
| Microphone | Yes, Hypercardioid Dynamic Microphone |
| Additional Features | Closed-Back Dynamic Type Headphones, TB6M Jack Connector, Created Especially for News and Sports Broadcasting, Memory Foam Earpads and Headband, Earpads and Headband Detach for Easy Replacement, Boom-Mounted Microphone Can Be Positioned on the Left or Right Side, Microphone has Flexible Gooseneck Section |
Sound Features
| Impedance | 38 ohm |
| Sensitivity | 102 dB/mW |
| Frequency Response | 15 Hz (Min) - 28 kHz (Max) |
| Driver Unit | 45 mm |
| Driver Type | Aperture Drivers With Rare Earth Magnets and Copper-Clad Aluminum Wire Voice Coils |
| Other Features | 1,600 mW Maximum Output |
Extra
| Sales Package | Headphones, Windscreen x 3, Clip, Pouch |
| Other | Microphone Specifications : Dynamic Element, Hypercardioid Polar Pattern, 50 - 14,000 Hz (@ 2 cm) Frequency Response, –57 dB (5.6 mV) (0 dB = 1 V/Pa, 1 kHz) Open Circuit Sensitivity, 18.0 mm Height, 23.4 mm Main Unit Maximum Diameter, TB6M Output Connector |
Audio Technica BPHS2 Broadcast Stereo Wired Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















