




Belkin SoundForm Mini Type-C Wireless Headphones
$30.99 • Out Of Stock • By Belkin
Belkin SoundForm Mini Type-C Wireless Headphones is a Wired & Wireless Over the Ear Headphone. It has a 40 mm driver. It offers up to 30 hours battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass, Inline Remote and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$30.99
Search
Belkin SoundForm Mini Type-C Wireless Headphones price in United States is $30.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
OUT OF STOCK
Belkin SoundForm Mini Type-C Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Belkin |
| Model | SoundForm Mini (Type-C) |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, 3.5mm Jack Wired Connection |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Noise Reduction | Maximum volume of 85dB protects kids’ ears |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Type-C Charging Cable, AUX Cable, Fun stickers |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 30 hours |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Belkin SoundForm Mini Type-C Wireless Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















