




boAt Airdopes 131 Elite True Wireless Earbuds
$15.88 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 131 Elite True Wireless Earbuds price in United States starts from $15.88.
- Share
$15.88
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
boAt Airdopes 131 Elite True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 131 Elite |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 65ms Low Latency, LED Indicator, Type-C Charging, Ambient Mode, Transparency Mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 32dB |
| Other Features | boAt Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Unit Pair of Earbuds, 1 Unit Case, 1 Unit Type - C Cable, 1 Unit User Manual, 1 Unit Warranty Card, 1 Unit Catalogue, 1 Unit FAQ Card |
Power Features
| Battery Capacity | 500 mAh (Case), 45 mAh Per Earbud |
| Battery | Lithium |
| Battery Life | 60 hours with Case (ANC Off) 54 hours with Case (ANC On) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Airdopes 131 Elite True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 131 Elite True Wireless Earbuds below. The current price is $1,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Airdopes 131 Elite True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 141 ANC True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 131 Elite True Wireless Earbuds vs Xiaomi Redmi Buds 5 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 131 Elite True Wireless Earbuds vs boAt Nirvana Ion ANC True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 131 Elite True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 141 Elite ANC True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 131 Elite True Wireless Earbuds vs Philips TAT1150 True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














