



boAt Airdopes 161 ANC True Wireless Earbuds
$13.81 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 161 ANC True Wireless Earbuds price in United States starts from $13.81.
- Share
$13.81
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
boAt Airdopes 161 ANC True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 161 ANC |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Play/Pause |
| Call Controls | Answer/ Hold/ Reject |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Dual EQ, 50ms Low Latency Beast Mode, LED Indicator, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 32dB-ANC |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | boAt Signature Sound & Balanced Mode |
Extra
| Sales Package | 1 U Earbuds, Charging Case, Type-C Charging Cable, User Guide, Warranty Card |
Power Features
| Battery Capacity | 500 mAh (Case), 35 mAh Per Earbud |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 50 hours with Case (ANC Off) 6 hours (Earbuds with ANC Off) 40 hours with Case (ANC On) 5 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case), 35 min (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Airdopes 161 ANC True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 161 ANC True Wireless Earbuds below. The current price is $1,299. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Airdopes 161 ANC True Wireless Earbuds vs Realme Buds T200x
boAt Airdopes 161 ANC True Wireless Earbuds vs Xiaomi Redmi Buds 5A True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 161 ANC True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 219 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 161 ANC True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 161 ANC Elite True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 161 ANC True Wireless Earbuds vs Realme Buds T200 Lite
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













