




boAt Airdopes 131 True Wireless Earbuds
$8.64 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 131 True Wireless Earbuds price in United States starts from $8.64.
- Share
$8.64
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
boAt Airdopes 131 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 131 |
| Country of Origin | China |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Apple, Android, Windows |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | LED Indicator, Type-C Charging Port, Insta wake N Pair |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Type C Charging Cable, Type C Charging Case, Warranty Card, User Manual |
Power Features
| Battery Capacity | 650 mAh (Case), 40 mAh Per Earbud |
| Battery Life | 15 hours (With Case) 3 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
| Stand-by Time | 100 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Airdopes 131 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 131 True Wireless Earbuds below. The current price is $829. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Airdopes 131 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 161 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 131 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 141 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 131 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes Alpha True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














