





boAt Airdopes 141 Gen 2 True Wireless Earbuds
$8.42 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 141 Gen 2 True Wireless Earbuds price in United States starts from $8.42.
- Share
$8.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
boAt Airdopes 141 Gen 2 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 141 Gen 2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 60 x 40 x 50 mm |
| Weight | 50 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Yes |
| Call Controls | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Instant Pairing, Type-C Fast Charge, IPX4 Rated, 65ms Low Latency Beast Mode, LED Battery Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Additional Earbuds, Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery Capacity | 450 mAh (Case), 40 mAh Per Earbud |
| Battery | 10 min Charge= 180 min of Playtime |
| Battery Life | 48 hours (With Case) |
| Charging Time | 2.5 hours (Case), 30 min (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Airdopes 141 Gen 2 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 141 Gen 2 True Wireless Earbuds below. The current price is $799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Airdopes 141 Gen 2 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 131 Pro Buds
boAt Airdopes 141 Gen 2 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 311 Pro True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 141 Gen 2 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 141 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 141 Gen 2 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 131 Gen 2 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 141 Gen 2 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 141 Pro Buds
boAt Airdopes 141 Gen 2 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 141 Elite ANC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















