




boAt Airdopes 212 True Wireless Earbuds
$9.4 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 212 True Wireless Earbuds price in United States starts from $9.4.
- Share
$9.4
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
boAt Airdopes 212 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 212 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Play/Pause |
| Call Controls | Answer/End Calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 45ms Low Latency BEAST Mode, Insta Wake N' Pair, Type-C Charging, LED Battery Indicator, Translucent Case |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | boAt Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Unit Pair of Earbuds, 1 Unit Case, 1 Unit Type - C Cable, 1 Unit Smart Guide, 2 Extra Earmuffs |
Power Features
| Battery Capacity | 220 mAh (Case), 25 mAh Per Earbud |
| Battery | 10 Mins Charge = 140 Mins of Playtime |
| Battery Life | 50 hours (With Case) |
| Charging Time | 1.75 hours (Case), 25 min (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
boAt Airdopes 212 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 212 True Wireless Earbuds below. The current price is $879. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Airdopes 212 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 219 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 212 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 313 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














