


boAt Airdopes 161 True Wireless Earbuds
$8.35 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 161 True Wireless Earbuds price in United States starts from $8.35.
- Share
$8.35
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
boAt Airdopes 161 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 161 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Fast Type-C Charging (10 minutes = 180 minutes) |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | boAt Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Airdopes, Charging Case, Additional Earbuds, USB-C Charging Cable, User Manual, Warranty Card, Readme Card |
Power Features
| Battery Capacity | 300 mAh (Case), 40 mAh Per Earbud |
| Battery Life | 16.5 hours (With Case) 5.5 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case), 35 min (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Airdopes 161 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 161 True Wireless Earbuds below. The current price is $799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Airdopes 161 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 311 Pro True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 161 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 163 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 161 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 121 Pro Plus True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 161 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 141 Gen 2 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 161 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes Alpha True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 161 True Wireless Earbuds vs pTron Bassbuds Bliss True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












