



boAt Airdopes 163 True Wireless Earbuds
$11.7 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 163 True Wireless Earbuds price in United States starts from $11.7.
- Share
$11.7
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
boAt Airdopes 163 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 163 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Smart Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Insta wake N' Pair, Fast Charge, IPX5 Rated, 5 Mins Charge= 90 Mins Playback |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | boAt Signature Sound |
Extra
| Sales Package | User Manual, Airdopes 163, Warranty Card, Additional Earbuds, Charging Cable |
Power Features
| Battery Life | 20 hours (With Case) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Airdopes 163 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 163 True Wireless Earbuds below. The current price is $1,099. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Airdopes 163 True Wireless Earbuds vs OnePlus Buds 4
boAt Airdopes 163 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 219 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













