







boAt Airdopes 141 Elite ANC True Wireless Earbuds
$15.96 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 141 Elite ANC True Wireless Earbuds price in United States starts from $15.96.
- Share
$15.96
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
boAt Airdopes 141 Elite ANC True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 141 Elite ANC |
| Country of Origin | India |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 25 x 25 x 40 mm |
| Weight | 80 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, LED Indicator, Type-C Charging, Beast Gaming Mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 35dB |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, 4 Mic ENX Technology |
| Other Features | Dual EQ Modes Include, boAt Signature Sound, Balanced Mode |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, 2 Extra Earmuffs, Type-C Charging Cable, User Manual, Warranty Card |
Power Features
| Battery Capacity | 400 mAh (Case), 35 mAh Per Earbud |
| Battery | 10 min Charge= 150 min of Playtime, Lithium Ion |
| Battery Life | 42 hours with Case (ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Airdopes 141 Elite ANC True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 141 Elite ANC True Wireless Earbuds below. The current price is $1,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Airdopes 141 Elite ANC True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 161 ANC Elite True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 141 Elite ANC True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 141 ANC True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 141 Elite ANC True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 300 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 141 Elite ANC True Wireless Earbuds vs Realme Buds T200
boAt Airdopes 141 Elite ANC True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 280 ANC True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 141 Elite ANC True Wireless Earbuds vs Realme Buds T200 LiteDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















