




boAt Nirvana Eutopia Wireless Headphones
$26.11 • View Prices • By boAt
boAt Nirvana Eutopia Wireless Headphones price in United States starts from $26.11.
- Share
$26.11
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 15 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
boAt Nirvana Eutopia Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 15 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | boAt |
| Model | Nirvana Eutopia |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 15 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Personalized Adaptive Equalizer, Spatial Mode, 65ms Low Latency, App Controlled, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | Spatial Audio is powered by Visi Sonics and includes CEVA Motion Engine head tracking |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Charging Cable, User Manual, Warranty Card |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery Capacity | 600 mAh |
| Battery | 15 hours (for Head-tracked Spatial Mode) |
| Battery Life | 20 hours |
| Charging Time | 1.5 hours |
| Stand-by Time | 150 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year, Warranty From Brand |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
boAt Nirvana Eutopia Wireless Headphones Price History
You can check the price history of boAt Nirvana Eutopia Wireless Headphones below. The current price is $2,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














