



Noise Airwave Max XR Wireless Headphones
$31.62 • View Prices • By Noise
Noise Airwave Max XR Wireless Headphones price in United States starts from $31.62.
- Share
$31.62
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Noise Airwave Max XR Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Noise |
| Model | Airwave Max XR |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 233.8 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Button Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Type-C Charging, Dual Device Connectivity, 85ms Low Latency, Auto Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 22dB |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1 set of Airwave Max XR headphones, 1 charging cable, USB-C wired cable (aux), user manual, warranty card |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 15 hour of Playtime |
| Battery Life | 120 hours (ANC Off) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Warranty from the Date of Purchase |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Noise Airwave Max XR Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Noise Airwave Max XR Wireless Headphones below. The current price is $2,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Noise Airwave Max XR Wireless Headphones vs boAt Rockerz 650 Pro Wireless Headphones
Noise Airwave Max XR Wireless Headphones vs boAt Rockerz 512 ANC Wireless Headphones
Noise Airwave Max XR Wireless Headphones vs Noise Airwave Max 5 Wireless Headphones
Noise Airwave Max XR Wireless Headphones vs JBL Tune 770NC Wireless Headphones
Noise Airwave Max XR Wireless Headphones vs boAt Rockerz 551 ANC Pro Wireless Headphones
Noise Airwave Max XR Wireless Headphones vs Boult Anchor ANC Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













