



boAt Rockerz 255 Arc Wireless Neckband
$10.36 • View Prices • By boAt
boAt Rockerz 255 Arc Wireless Neckband price in United States starts from $10.36.
- Share
$10.36
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
boAt Rockerz 255 Arc Wireless Neckband Specs
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | boAt |
| Model | Rockerz 255 Arc |
| Design | Neckband |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | iOS, Android, Windows |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Volume +/- ; Power ON/OFF |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 60ms Low Latency, Dual Pairing, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Graphene Driver |
| Other Features | boAt Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Neckband, Additional Earbuds, Charging Cable, User Manual, Warranty Card |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 220 mAh |
| Battery Life | 30 hours |
| Charging Time | 30 min |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
boAt Rockerz 255 Arc Wireless Neckband Price History
You can check the price history of boAt Rockerz 255 Arc Wireless Neckband below. The current price is $999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Rockerz 255 Arc Wireless Neckband vs Realme Buds Wireless 3 Neo
boAt Rockerz 255 Arc Wireless Neckband vs boAt Rockerz 333 Wireless Neckband

JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













